Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tüm yazar kasaların pos özellikli mobil yazar kasa olması mecburiyeti olmadığını belirterek, “Tüm yazar kasaların, POS özellikli mobil yazar kasa olmasının zorunlu hale getirilmesi söz konusu olmayıp, sadece seyyar banka POS’u kullanan mükelleflerin ve yol kenarı otopark işleten mükelleflerin, bu cihazlarının yerine EFT-POS özellikli yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyetleri bulunmaktadır” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tüm yazar kasaların pos özellikli mobil yazar kasa olması mecburiyeti olmadığını belirterek, “Tüm yazar kasaların, POS özellikli mobil yazar kasa olmasının zorunlu hale getirilmesi söz konusu olmayıp, sadece seyyar banka POS’u kullanan mükelleflerin ve yol kenarı otopark işleten mükelleflerin, bu cihazlarının yerine EFT-POS özellikli yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyetleri bulunmaktadır” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz’ün soru önergesini yanıtladı.

Maliye Bakanı, yeni nesil ödeme kaydedici cihazlarla ilgili olarak, sistemin işleyişi, inceleme kıstaslarının belirlenmesi, gerekli dokümanların hazırlanması vb. konularda sürecin başından bu yana TÜBİTAK, TSE ve uygulamanın tarafları olan bankalar ve sektör temsilcileri ile birçok toplantı ve çalışmalar yapıldığını, bu çalışmalara hali hazırda devam edildiğini söyledi.

-”TÜM YAZAR KASALARIN POS ÖZELLİKLİ MOBİL YAZAR KASA OLMASI MECBURİYETİ YOKTUR”-

Konuyla ilgili mevzuata göre, tüm yazar kasaların, POS özellikli mobil yazar kasa olmasının zorunlu hale getirilmesinin söz konusu olmadığını ifade eden Maliye Bakanı, “Sadece seyyar banka POS’u kullanan mükelleflerin ve yol kenarı otopark işleten mükelleflerin, bu cihazlarının yerine EFT-POS özellikli yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyetleri bulunmaktadır. Buna göre mükelleflerce kullanılacak yeni nesil ödeme kaydedici cihazların tamamının EFT-POS özellikli yeni nesil ödeme kaydedici cihaz olması (yazar kasa ve POS’ların aynı makinede olması) gerekmemekte olup Basit/Bilgisayar bağlantılı yeni nesil ödeme kaydedici cihazlarda POS cihazları ödeme kaydedici cihazlara dışarıdan bağlanarak kullanılabilecektir” açıklamasını yaptı.

-”BU CİHAZLARIN DEĞİŞİMİ İSE EN GEÇ 1 OCAK 2016 TARİHİ İTİBARİYLE GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR”-

Bakanlığın hesaplamalarına göre yeni nesil yazar kasa projesi kapsamında yenilenecek toplam cihaz sayısının ödeme kaydedici cihaz sayısının sadece yüzde 10′u nispetinde olacağının tahmin edildiğine işaret eden Maliye Bakanı, “Geri kalanlar ise basit/bilgisayar bağlantılı cihazlar olacak olup bu cihazların değişimi ise en geç 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle gerçekleştirilecektir. Dolayısıyla tüm yazar kasaların pos özellikli mobil yazar kasa olması mecburiyeti yoktur” dedi.

Perakende ticaretle uğraşan veya hizmet ifa eden birinci ve ikinci sınıf tacirlere kullanma mecburiyeti getirilen yeni nesil ödeme kaydedici cihazların Maliye Bakanlığından onay alan firmalarca serbest piyasa kurallarına göre belirlenen bedellerle satışa arz edildiğini belirten Bakan Şimşek, “Firmaların sattıkları cihaz sayıları ve bunların toplam satış tutarları hususunda Bakanlığımızda herhangi bir bilgi bulunmamaktadır” dedi.

Etiketler: ,