satislar-market-img-24-300x225Market barkod sistemleri genel olarak server yazılımı, kullanılacak kasa miktarına göre yazarkasa, barkod okuyucu, terazi gibi ürünlerin bir araya getirilmesi ile oluşturulmaktadır.
Sistemin çalışma şekli server yazılımına gönderilen ürünlerin yazarkasaya bağlı bir barkod okuyucu ile okutularak satışından oluşmaktadır.
Bu bağlamda market barkod sistemi kurulum aşamasında kesinlikle barkod otomasyon firmanızdan fizibile çalışması talep etmeniz ve kurulum yapılacak alanın incelenerek otomasyon firmanızın en uygun çözümü belirlemesi gerekmektedir.
Fizibilite çalışmaları aşamasında otomasyon firma personeli kurulum yapılacak alan, ortalama ürün muhteviyatı, kullanılacak terazi birimleri, kullanılacak kablo metraj ve tipleri, ideal barkod okuyucu ve tahmini müşteri yoğunluğuna göre yazarkasalara bağlanacak barkod okuyucuların marka, tip, yazarkasa gibi bir çok kapsamlı çalışmadan oluşur.
Kullanılacak donanımın yanında yazılım otomasyon sisteminin bel kemiğini oluşturmaktadır. Piyasada bir çok yazılım olmasına rağmen her yazılımın aynı özelliklere sahip olmadığı bilinmeli ve mutlaka barkod otomasyon firmanızın yazılım uzmanın’dan detaylı bilgi alınmalıdır.
Piyasada sıklıkla bulunan market programı adı altında satılan kalitesiz, yoğunluklu ihtiyaçlara cevap veremeyen, veritabanı yapısı itibariyle veri tutma ve işleme kapasitesi sorunlu olan 100 ila 200 tl arasında satılarak daha sonra bir çok soruna sebebiyet verecek yazılımlar bulunmakta, buna istinaden firmanızda kullanacağınız yazılımı seçerken fiyatından ziyade işlevselliğine ve satın alacağınız yazılıma daha sonradan verilecek destek & hizmet gibi satış sonrası çok fazla önem arz eden kriterlere göre değerlendirme yapılmalıdır.

Etiketler: , ,