Barkod Ne gibi faydalar sağlar?
Barkod veri toplama da iki temel yarar sağlar; doğru bilgi ve hız. İstatistiklere göre verilerin klavyeden girilmesi sırasında ortalama 300 karakter biri kesinlikle hatalı olmaktadır. Bu oran Barkod’da 3 milyonda birdir. Barkod doğru ve hızlı veri alfabesidir. Ancak optik okuyucular ile algılanan Barkod, ayrıca veri girişi ve kontrolünde 16 kat daha hızlıdır. Bu özellikler Barkodu alışveriş merkezleri ve depolar gibi çok yüksek hacimli verilerin izlendiği yerlerde oldukça popüler kılmaktadır.

Barkod Master Filmleri büyütülüp/küçültülemedikleri gibi suretlerinin alınması da sorunlara neden olur. Bu durumların yaşanmaması için orjinal master film kullanmak her zaman daha doğru ve ekonomiktir.

Yeni Barkod Etiket; 1992′den buna EAN ve TSE standartlarında yüzlerce üreticimizin barkod master filmlerini üretmektedir.  EAN-UCC8, EAN-UCC13, UCC-EAN14, ISBN; ISDN, ISS Barkod Master Film siparişlerinizi aynı gün teslim etmektedir.

Barkod neden gereklidir?
Ürünlerin yurtiçi piyasada etkin bir şekilde sunulabilmesi ve yurtdışı pazarlara ihraç edilebilmesi için, barkod olmazsa olmaz bir koşuldur. Barkod iç pazarda toptancılardan perakendecilere ve oradan da tüketicilere doğru akan arz sürecinde, bütün hedef kitlelere avantajlar sağlar. Bununla birlikte Barkod sahibi olmayan ürünler, ulusal ve uluslararası pazarlarda da artık dolaşamamaktadır. Ürünü tanımlayan bütün bilgiler için hızlı erişim sağlayan Barkod, pazarlama dünyasının ortak dilidir.

İsminiz taklit edilse bile herkes sizi Barkod’unuzdan tanır..!
Yeni Barkod Etiket Ltd Şti. alanında Türkiye’nin ilk ve en önemli kuruluşudur. Milli Mal Numaralandırma Merkezi ile koordineli çalışan Yeni Barkod Etiket, her türlü barkod üretimi ve barkod çözümleri sunmaktadır. Müşterilerine “tam hizmet anlayışı” ile yaklaşan Yeni Barkod Etiket, barkod alanında geniş bir yelpazede faaliyet gösterir. Hızlı ve güvenli iş ortamlarında ihtiyaç duyulan Barkod’u ve uzmanlık gerektiren tüm barkod cihazlarını Yeni Barkod Etiket’ten temin edebilirsiniz…

Barkod nerelerde kullanılır!
Üretim, sevkiyat, depolama ve dağıtım, perakende satış işlemleri, malzeme takibi, kalite kontrol, personel devam kontrol, demirbaşların izlemesi, doküman yönetimi, sağlık, bilgi depolama, elektronik ticaret, değerli evrakların izlenmesi, garanti uygulamaları, servis hizmetleri, park ve otoyollar, posta hizmetleri, elektrik, su, doğal gaz ve telefon vezneleri, ihracat işlemleri vb.

Barkod etiketi nedir ve nasıl yapılır?
Ürünlerinizin barkodlu olmasını istiyor ve aynı ambalajı birden çok ürüne kullanıyosanız ve elinizde barkodsuz ambalajınız varsa veya üretim tarihi, on kullanma tarihi, seri no, içerik, barkod, ürün adı vb değişken bilgileri içeren etiketlerin basmak istiyorsanız termal (ısı ile baskı) termal transfer (ribon ile baskı) yapabilen yazıcılardan birinin tercih edilmesi gerekmektedir.
Etiket işlemleri için aşağıdaki adımların izlenmesi gerekmektedir.
Etiket içeriği ve tasarımının kararlaştırılması
Etiketin tasarımına uygun olarak boyutuna karar verilmesi
Etiket boyutu ve miktarına uygun olarak yazma kapasitesinin hesaplanması Baskı metodunun seçilmesi
Kriterlere uygun doğru yazıcının seçilmesi

Barkod okuyucular barkodu nasıl okur
Kullanımda, bir barkod sembolü kızıl ötesi veya görülebilir ışık kaynağı ile aydınlatılır; koyu çubuklar ışığı emerken boşluklar bunu tarayıcıya geri yansıtır. Bir tarayıcı ışık dalgalanmalarını barkodtaki çubuk ve boşluk şekillerini taklit eden elektrik darbelerine dönüştürür. Bir dekoder ise elektrik darbelerini matematik algoritmaları aracılığı ile dönüştürerek bunları bir el terminali, PC, denetimci veya ana bilgisayar sistemine aktarır.

Nereden nereye? Barkod okuyucular artık fotoğraf bile çekiyor !
Teknoloji başdöndürücü bir hızla ilerlerken, beraberinde getirdiği yenilikler ve kullanım kolaylıkları günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Bu yeniliklerden biri olan barkod sembolleri tartışmasız olarak alışveriş yaptığımız marketlerden fabrikalardaki depolara kadar her alanda kolay, hızlı ve hatasız veri girişinin en temel unsuru.

1948 yılında Philadelphia’da Drexel Institute of Technology’de öğrenim gören iki öğrenci olan Bernard Silver ve Joseph Woodland’ın, yerel bir restoran zinciri için geliştirmeye çalıştığı barkod teknolojisi, günümüzde yoğun bir şekilde kullanılan ödeme kasalarında ürün bilgilerinin otomatik olarak okunmasını amaçlıyordu.

1966 yılında ilk ticari uygulaması yapılan barkod sembolleri, 1970 yılına gelindiğinde ilk endüstriyel standardını alarak barkod okuyucuların pazarda yerini almasını sağladı. 1980 yılında Symbol Technologies, geliştirdiği LS1000 barkod okuyucu ile el tipi barkod okuyucuların içerisinde laser tarama modüllerini ilk defa kullanarak teknolojiye farklı bir boyut getirirken bu konudaki standartları belirlemeye başladı.

2000li yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte başarının anahtarı olarak gösterilen mobilite kavramı, ofislerde kullandığımız masaüstü ve dizüstü bigisayarlarımızı PDA form faktöründe yanımızda taşımamıza imkan sağlarken buna paralel olarak barkod okuyucular da minyatür tarama modülleri olarak el terminallerinin içerisine girerek hatasız ve hızlı veri toplama uygulamalarının vazgeçilmez bir parçası oldu. Özellikle depo uygulamalarında kullanılan terminaller üzerinde yer alan standart barkod okuyucu modüllerin yanı sıra, forkliftten inmeden ya da üst raflarda yer alan ürünlerin barkodlarını okutabilme ihtiyacı üreticileri uzak mesafeden okuyan barkod tarama modülleri üretmeye yönlendirdi. Optik ayarlamaları uzaktaki barkodu okuyacak şekilde ayarlanan barkod tarama modülleri bu alanda ihtiyaca cevap verse de aynı barkod okuyucu ile yakın mesafeden barkodları okutmak, yapılan optik ayarlamalar nedeniyle pek mümkün olmuyordu.

MC9000 serisi el terminalleri ile birlikte Lorax tarama modülünü sunan SymbolTechnologies, bu tarama modülünde fokus noktasını otomatik olarak ayarlayarak yakın mesafedeki barkodları standart bir okuyucu gibi okurken uzak mesafede yer alan barkodları da aynı rahatlıkla okuyarak bu alanda yaşanan zorlukları ortadan kaldırıyor. MC9000 el terminali, Lorax tarama modülü üzerindeki otomatik fokus noktası ayarı sayesinde farklı bir terminale gerek duymadan 7.5 mil çözünürlüğe sahip olan barkod sembollerini 10 cm mesafeden okurken, 100 mil çözünürlüğe sahip olan barkod sembollerini 12 metre mesafeden okuyabiliyor.

Symbol Technologies’in terminallerinde kullandığı diğer bir barkod okuma teknolojisi ise görüntüleyici (imager) tarama modülleri. Symbol PDT8100 serisi terminallerde ve MC9000 serisi terminallerde kullanılan görüntüleyici modüller, standart 1 boyutlu ve 2 boyutlu barkodları okuyabildiği gibi resim de çekebiliyor. Özellikle taşımacılık sektöründe kendine uygulama alanı bulan imager modül taşıyan el terminalleri, teslimatı yapılan ürünün hasarsız olarak teslim edildiğine dair resim çekebildiği gibi teslimatın kanıtı olarak alıcı kişinin kendisinin ya da kimlik bilgilerinin resmini de çekebiliyor.

Etiketler: , , ,